آموزش مهمترین نیاز نوازندگان ایران برای کسب جایگاه بین المللی است

0

بردیا کیارس روز پنج شنبه به بهانه اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر فستیوال راونای ایتالیا که ۱۵ و ۱۷ تیر در تهران و راونا برگزار می شود گفت: همکاری ارکستر سمفونیک تهران با همتایان خارجی بسیار خوب است، اما برای این که بخواهیم در سطح بین المللی به جایگاه مطلوبی برسیم باید موزیسن های ما بصورت دوره های طولانی مدت در خارج از کشور آموزش ببینند.
وی اظهار کرد: بهتر است دولت از نوازندگان و موزیسن هایی که در جشنواره های داخلی رتبه های اول را بدست می آورند حمایت کرده و آنها را برای آموزش بیشتر و اساسی به خارج از کشور بورسیه کند.
کیارس با بیان اینکه همکاری هنرمندان داخلی و خارجی با یکدیگر باعث ایجاد انگیزه برای نوازندگان می شود، ادامه داد: ارتقای این همکاریها علاوه بر اینکه دیپلماسی فرهنگی را گسترش می دهد، طرز فکر موزیسن ها را در دنیای موسیقی نیز باز می کند.
این نوازنده ویلن اضافه کرد: اما باید به آموزش بسیار توجه شود و پله پله موسیقی را بسازیم ، بهتر است موزیسن های توانمند ما برای گذراندن دوره های طولانی مدت در خارج از کشور آموزش ببینند و سپس به میهن بازگشته و به کشور خدمت کنند.
به گفته کیارس ، آغاز روابط موزیسن های ما با موزیسن های خارجی خوب است و ما تاکنون این روابط را نداشته ایم ، اما این روابط در حد یک همکاری بوده و در این فرصتهای کم نمی توان کارهای بنیادی در دنیای موسیقی کرد.
این آهنگساز تصریح کرد: موسیقی ملی ما قابلیت جهانی شدن دارد و امروز ارکستری همچون ارکستر موسیقی ملی تشکیل شده که جوانان ایرانی در آن ساز می‌زنند که باید کیفیت کار آنها را ارتقا داد.
وی افزود: از گذشته تاکنون در موسیقی ایرانی ، ملی و سمفونیک شاهد اتفاقات خاصی نیستیم و آغاز روابط و تعامل همکاری با هنرمندان خارجی مانند یک بازی تدارکاتی است و چندان در کیفیت نوازندگی تاثیر نمی گذارد، باید علاوه بر گسترش این روابط ، برنامه های هدفمندی برای ارتقای موسیقی ایرانی – ملی داشته باشیم .
کیارس تصریح کرد: در حال حاضر در موسیقی کشور هیچ ژانری در جایگاه خود کار نمی کند ،به غیر از پاپ که مردمی است و هنرمندان کارهایی که در این زمینه انجام می دهند خوب است، باید آموزش را نهادینه کرد و کیفیت کار نوازندگان را ارتقا داد.
این آهنگساز گفت: باید محیطی فراهم شود که چنین هنرمندانی هنرشان را نسل به نسل منتقل کنند،آنها جزیی از میراث فرهنگی ما هستند و باید آنها را حفظ کنیم .
در راستای گسترس دیپلماسی فرهنگی اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر فستیوال راونای ایتالیا ۱۵ و ۱۷ تیر ماه در تهران و راونا، همزمان با بیستمین جشنواره راوِنا به رهبری ریکاردو موتی برگزار می شود.

منبع: ایرنا

پاسخ دهید