واکنش شدید فعالان حقوق کودکان به بازی «دیترویت انسان شدن»

0

کمپین‌های مدافع حقوق کودکان و یکی از اعضای مجلس بریتانیا از بازی «دیترویت انسان شدن» به دلیل داشتن صحنه‌های خشونت‌آمیز انتقاد کردند.

در ماه اکتبر و در جریان نمایشگاه هفته بازی پاریس، تریلری از بازی «دیترویت انسان شدن» به نمایش درآمد که خشونت خانگی را به تصویر می‌کشید. در این ویدیو، کارا، خدمتکار خانه که در حقیقت یک ربات انسان‌نماست شاهد خشونت پدر خانه علیه دختر خردسالش است. صحنه‌ای که منجر به قتل دختر توسط پدرش می‌شود. در ادامه این تریلر مشخص می‌شود که کارا می‌تواند با تصمیمات خود سرنوشت را به گونه‌ای دیگر رقم بزند. او چند انتخاب را در پیش رو دارد که هرکدام نتیجه متفاوتی را در پی دارند. مثلا در یکی از این انتخاب‌ها کارا به دفاع از دختربچه اقدام می‌کند، پدر دختر شروع به کتک زدن کارا می‌کند و در همین حین دختربچه با تفنگ به پدرش شلیک می‌کند.

مجموعه این صحنه‌های خشونت‌آمیز باعث شد که روزنامه میل آن ساندی چند روز پیش مقاله‌ای چاپ کند که شامل اظهارنظرهای شدیداللحن مدافعان حقوق کودکان درباره خشونت‌های خانگی موجود در این بازی بود. در ادامه این اظهارنظرها را با هم می‌خوانیم.

اندی باروز از اعضای انجمن ملی پیشگیری از خشونت علیه کودکان در این باره گفت:‌ «هر بازی ویدیویی که خشونت علیه کودکان و خشونت خانگی را بی‌اهمیت و عادی جلوه دهد و از آن به عنوان ابزاری برای سرگرمی استفاده کند غیر قابل قبول است.»

پیتر ساندرز، موسس انجمن ملی حمایت از افرادی که در کودکی مورد سوء استفاده و ظلم قرار گرفته‌اند،‌ عنوان کرد: «افراد سوءاستفاده‌گر از وجود چنین محتوایی در بازی‌ها هیجان‌زده خواهند شد. موضوع دیگری که هیچ جای بحث ندارد این است که کودکان زیادی این بازی‌های ویدیویی را تجربه می‌کنند و وجود صحنه‌های خشن در بازی آن‌ها را به خشونت و سوءاستفاده تشویق می‌کند.

ما می‌دانیم که خشونت و سوءاستفاده به شکل‌های گوناگون در این جهان رو به افزایش است. پس چرا به جای مقابله سازنده با این قضیه باید از آن برای پول در آوردن استفاده کنیم؟»

هرچند بسیاری از مردم معتقدند که بازی‌‌ها ابزار خوبی برای بیان مشکلات جامعه و مقابله با آن‌ها هستند ولی این نگرانی وجود دارد که بازی «دیترویت» در مورد خشونت‌های خانگی روش درستی را در پیش نگرفته است.

آن لانگفیلد، سرپرست رسیدگی به امور کودکان در انگلیس نیز اظهار داشت: «صرف نظر از این‌که انگیزه سازنده‌ها چیست، این گیم‌پلی تصویر نامناسبی را ارائه می‌دهد و این چیزی نیست جز یک روش استثماری برای پول در آوردن از یک معضل واقعی جامعه.»

دامیان کالینز از اعضای حزب محافظه‌کار مجلس بریتانیا نیز یکی دیگر از افرادی بود که به انتقاد از محتوای بازی «دیترویت انسان شدن» پرداخت و تاکید کرد که بازی‌های ویدیویی به هیچ وجه نباید خشونت خانگی را به تصویر بکشند.

«وجود خشونت خانگی در بازی‌های ویدیویی کاملا غلط است، مهم نیست که چه انگیزه‌ای پشت این کار باشد. خشونت خانگی شوخی و بازی نیست و قرار دادن چنین محتوایی در بازی‌ها به معنای بی‌اهمیت نشان دادن این واقعیت است. من نگران این هستم که افرادی که این عنوان را بازی می‌کنند خود در زندگی به نوعی خشونت را تجربه کرده باشند و این بازی به آن‌ها یاد دهد که جواب خشونت را باید با خشونت بدهند.

این‌که در ذهن مردم القا کنیم روش مقابله با افراد سوءاستفاده‌گر اعمال خشونت علیه آن‌هاست خطرناک است. چنین روشی نتیجه عکس دارد و افراد را در معرض خشونت بیش‌تری قرار می‌دهد.»

شاید شدیدترین اظهارنظر در این مورد مربوط به خانم استر رانتزن موسس سرویس «چایلدلاین» (سرویس ۲۴ ساعته مشاوره به کودکان در بریتانیا) باشد:

«خشونت علیه کودکان سرگرمی نیست. بازی نیست. این یک کابوس برای هزاران کودکی است که در زندگی واقعی خود چنین شرایطی را تجربه می کنند. سازندگان این بازی باید از صمیم قلب شرمنده باشند. این یک بازی انحرافی است. چه‌کسی فکر می‌کند کتک زدن یک کودک یک نوع تفریح است؟

من از سونی می‌خواهم که بار دیگر به این موضوع فکر کرده و این بازی را متوقف کند و یا حداقل صحنه‌ای را که کودک در معرض از دست دادن جان خود است از بازی حذف کند. اگر شما این کار را انجام ندهید، کودکان واقعی رنج می‌کشند.»

منبع: پردیس گیم

دیدگاهی بنویسید

اولین دیدگاه را شما بنویسید

avatar

wpDiscuz