نمایشگاه نقاشی «در انتزاع خویشتن»

0

نمایشگاه گروهی نقاشی «انتزاع خویشتن» برگزار می‌شود. 

این نمایشگاه با آثاری از رضا افسری، همایون تک، حسین چراغچی، رضا حسینی، یوسف شریف کاظمی، رضا عنصری و احمد منتظری رودبارکی جمعه ۱۲ آبان‌ماه در گالری «دارگون» افتتاح می‌شود.

مریم علی نژاد طراح و مجری «انتزاع خویشتن» است که رویکرد آن نگاهی روانکاوانه به نقاشی آبستره است.

علی‌نژاد درباره این نمایشگاه نوشته است: «ارتباط نقاشی آبستره با روانکاوی، عمیق،‌ پیچیده، و چند جانبه است. میتوان آن را در ارتباط با روان فردی و جمعی، هرکدام مجزا از یک دیگر بررسی کرد؛ این دو بخش نیز خود به شاخه های دیگری تقسیم میشوند. در نشست های این کارنما به برخی ازین زمینه ها خواهیم پرداخت.  نظریه پردازی فروید و بررسی‌های علمی روانکاوان پس از او در مورد وجود و جایگاه ناخودآگاهی در روان انسان تعریف “اثر” و “زیبایی شناسی” را با چالش جدی مواجه ساخت. هنرمند که تا پیش از این در مقام آفرینندة آگاه در پی بازنمایی و درگیری با موضوع بیرونی بود،‌ نگاهش آهسته آهسته معطوف به درون و خویشتن شد، دیگر نه بازنمایی بلکه آفرینش مقصود او بود. درک ناخودآگاهی و جایگاه آن در روند خلق اثر گام مهمی بود زیرا اثر هنری زیبایی شناسی متفاوتی را مطرح ساخت که در آن موضوع سرراست و ساده جای خود را به ابهام و پیچیدگی داد. هنرمند تبدیل به خالق شد و از مخاطب خواست تا به جهانی که او ساخته وارد شود. هانس آرپ اثر هنری را به میوه ای که محصول انسان است تشبیه کرد و گفت “ما نمی‌خواهیم طبیعت را بازآفرینی کنیم، می‌خواهیم خلق کنیم. همانطور که گیاه میوه‌اش را خلق می‌کند نه تقلید. ما می‌خواهیم آنی و بی واسطه خلق کنیم.”  نقاشی تجسم رویای هنرمند و مخاطب، هر دو است. آن که می‌آفریند و آن که می‌بیند هر دو به یک روش ارتباط برقرار می‌کنند و در فرایند معنا سازی برابر هستند. نقاشی آبستره جایگاه تازه ای برای نقاشی‌ و مخاطب ایجاد کرد که تفاوت بسیاری با گذشته داشت.»

این نمایشگاه که تا ۲۳ آبان در گالری دارگون به آدرس خیابان شریعتی، پایین تر از میرداماد، خیابان کوشا، کوچه بدیعی، بن بست بشر دوست ، پلاک ۱۴ ادامه دارد؛ ساعت بازدید «انتزاع خویشتن» از ۱۶ تا ۲۰ در نظر گرفته شده است. این گالری روزهای شنبه تعطیل است.

منبع: ایسنا

 

دیدگاهی بنویسید

اولین دیدگاه را شما بنویسید

avatar