برندگان «گاورنر جنرال» ۲۰۱۷ معرفی شدند

0

اسامی برندگان بخش‌های مختلف جایزه «گاورنر جنرال» که از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین جایزه‌های ادبی کاناداست، اعلام شد.

جایزه بخش ادبیات داستانی انگلیسی‌زبان «گاورنر جنرال» این دوره به «جوئل توماس هینز» بازیگر و نویسنده تعلق گرفت. هیات داوران این جایزه، رمان «بعضی شب‌ها همه‌مان  در تخت‌خواب سوزانده می‌شویم» را «خنده‌دار اما آزاردهنده» توصیف کرد و آن را «فراموش‌نشدنی و غم‌انگیز» خواند.

«هینز» بازیگر، کارگردان و نمایشنامه‌نویس مطرح کانادایی است که پیش‌تر هم رمان‌هایی منتشر کرده و آثارش به فیلم سینمایی تبدیل شده‌اند. کتاب برنده جایزه او، به فهرست نامزدهای جایزه «گیلر» کانادا هم راه پیدا کرده است.

جایزه ۴۵۰ هزار دلاری «گاورنر جنرال» سالانه در هفت بخش، آثار ادبی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی را مورد بررسی قرار می‌دهد و به هر یک از برندگان مبلغی ۲۵ هزار دلاری و به نامزدهای نهایی ۱۰۰۰ دلار اعطا می‌کند.

هفت بخش «گاورنر جنرال» که از سال ۱۹۳۶ راه‌اندازی شده، شامل ادبیات داستانی انگلیسی و فرانسوی‌زبان، ادبیات غیرداستانی، شعر، ادبیات کودک و نوجوان، تصویرگری کتاب کودک، ترجمه و نمایشنامه می‌شود.

در بخش انگلیسی‌زبان، «گرم وود» با کتاب «راه بیگانگان: رویارویی با داعش» موفق به دریافت جایزه بهترین اثر غیرداستانی شد. «ریچادر هریسون» جایزه شعر را دریافت کرد و جایزه بهترین نمایشنامه به «سلاح سرخپوستی» اثری از «هیرو کاناکاوا» بازیگر و نمایشنامه‌نویس اعطا شد.

«چارلی دیمالین» با «سارقین مغز» جایزه بهترین اثر ادبیات کودک و نوجوان را دریافت کرد و جایزه بهترین رمان مصور این گروه سنی به کتاب «وقتی تنها بودیم» نوشته مشترک «دیوید الکساندر رابرتسون» و «جولی فلت» تعلق گرفت.

در بخش فرانسوی‌زبان هم «کریستین گای ـ پولیکین» برای «وزن برف» در بخش ادبیات داستانی،‌ «لویی دوپره» برای «دست تسخیرشده» در بخش شعر، «سبستین دیوید» برای «ناپالم یکشنبه» در بخش نمایشنامه، «سرژ بوشار» برای «چشمان غمگین کامیون من» در بخش غیرداستانی، «ورونیک دورن» برای «اهمیت ماتیلد پویسون» در بخش ادبیات کودک و نوجوان و «ژاک گلدستاین» برای «آزاده» در بخش ادبیات تصویری همین گروه سنی، به عنوان برنده معرفی شدند.

جایزه بهترین ترجمه فرانسه و انگلیسی هم نصیب «اوانا آواسیلی‌چوای» شد که اثری از «برتراند لاوردور» را برگردانده بود.

برندگان این دوره «گاورنر جنرال»، روز ۲۹ نوامبر طی مراسمی که در اوتاوا برگزار می‌شود، جوایز خود را دریافت خواهند کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاهی بنویسید

اولین دیدگاه را شما بنویسید

avatar