نخستین نمایشگاه هنرهای تجسمی افغانستان در ایران برگزار می‌شود

0

نخستین نمایشگاه هنرهای تجسمی افغانستان در ایران با عنوان«نیمروز» به کوشش مریم کوهستانی و با همکاری سفارت افغانستان در تهران، در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

 

 نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز» به کوشش مریم کوهستانی و با حمایت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، موزه هنرهای معاصر و همکاری سفارت افغانستان در تهران، از ۱۲ آبان سال جاری لغایت ۲۶ آبان در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

در این نمایشگاه ۱۳۰ اثر در شاخه‌های نقاشی، نقاشی خط، مجسمه، عکس، ویدیو و اینستالیشن از ۵۳ هنرمند مطرح افغانستانی از کشورهای فرانسه، آذربایجان، آلمان، آمریکا، استرالیا، افغانستان، ایران، پاکستان، سوئد، نروژ و هلند به نمایش درخواهد آمد.

مریم کوهستانی اهداف خود از برگزاری این نمایشگاه را نزدیک کردن هنرمندان دو کشور با تاریخ و فرهنگ مشترک، شناساندن هنرهای تجسمی کمتر شناخته شده افغانستان، احیا هویت و نمایش توانمندی به نسل‌های جوان‌تر افغانستان می‌داند. تعدد هنرمندان و آثار این نمایشگاه، نیمروز را به یک پدیده و اتفاق هنری تبدیل خواهد کرد، چرا که از یک‌سو چنین نمایشگاهی از هنرهای تجسمی معاصر افغانستان در تمام جهان تا به امروز بی‌سابقه بوده و نقطه عطفی در هنر معاصر افغانستان خواهد شد.

از سوی دیگر در ایران مشابه آن برای هنرمندان تجسمی کشور دیگری نظیر نداشته است، و فتح بابی است برای برگزاری نمایشگاه‌های مشابه. می‌توان گفت تصمیم و اقدام برای برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی کشوری همچون افغانستان که هنرمندانش در نقاط مختلف جهان هستند از سوی مریم کوهستانی بسیار جسورانه و موفقیت در این راه توانمندی او را به رخ خواهد کشید.

منبع: مهر

دیدگاهی بنویسید

اولین دیدگاه را شما بنویسید

avatar