برگزاری نمایشگاه نقاشی خط «هورخش» در نگارخانه مژده

0

نمایشگاه نقاشی خط – طراحی های محسن کرمی با عنوان «هورخش» عصر جمعه پنجم آبان ماه در گالری مژده افتتاح می‌شود.

 

 چهارمین نمایشگاه انفرادی محسن کرمی با عنوان «هورخش» ۵ آبان در گالری مژده افتتاح می شود.

کرمی درباره نام این نمایشگاه گفت: هورخش نام یکی از نیایش‌های شیخ اشراق، شهاب‌الدین سهروردی است که البته مربوط به پیش از اسلام و از مظاهر بارز حکمت خسروانی در ایران باستان است. در این دیدگاه پیشوند «هو» به معنای نیک و مقدس است که در کنار پسوند رخش به معنی درخشان قرار می‌گیرد و مجموعا به خورشید کنایه دارد اما مقصود از نور، خداوند بزرگ است. 

کرمی ادامه داد: از آنجایی که بنیان شکل‌گیری آثار این نمایشگاه بر اولویت کشف و شهود و دریافت حضوری و نه اکتسابی است، من از واژه «هورخش» استفاده کردم زیرا این مساله از ویژگی‌های جدانشدنی حکمت و هنر ایرانی است.

این هنرمند با اعلام اینکه خلق این مجموعه ۲ سال طول کشیده است درباره معنای درونی آثار نمایشگاه اظهار کرد: مجموعه حاضر حاصل پژوهش و کنجکاوی‌هایی است که در مطالعه منابع خطی و تاریخ الفبا، طی ۲ سال داشته‌ام. نیمی از کارها، تجربه‌ای بدون رنگ است که با استفاده از ارزش‌ها و توان‌های سیاه و سپید حروف شکل گرفته است.

کرمی گرایش به کیهان شناسی با استفاده از ابعاد هندسی را از ویژگی‌های این نمایشگاه خواند و ادامه داد: در آثار این نمایشگاه تلاش کردم تا با توجه به جهان‌بینی اشراقی و  شهودی ایرانی که در تاریخ فلسفه روزگار اسلامی هم نشان‌هایش را شاهد هستیم، ابعاد وجودی و هندسه را در کارها استفاده کنم تا در آثار گرایش به کیهان‌شناسی جاویدان خرد و مکتب سنت‌گرایان دیده شود.

وی درباره نحوه اجرای این آثار بیان کرد: تکنیک این نمایشگاه با تنوع مواد در نقاشی، کتاب‌آرایی و خوشنویسی شکل گرفته است به همین دلیل متریال اصلی آن را ذغال، مرکب، اکرلیک، رنگ و روغن و ترکیب مواد تشکیل می‌دهد.

کرمی در سال ۱۳۸۳ مدرک ممتاز را از انجمن خوشنویسان ایران دریافت و هم زمان مدرک کارشناسی ارشد گرافیک اخذ کرده است. او هفت سال است در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آزاد تدریس می‌کند.

نمایشگاه نقاشی خط- طراحی«هورخش» تا ۱۵ آبان ماه همه روزه به جز شنبه‌ها از ساعت ۱۲ الی ۲۰ در گالری مژده واقع در سعادت آباد، علامه شمالی، هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ برپاست.

دیدگاهی بنویسید

اولین دیدگاه را شما بنویسید

avatar