گفتگو با محمد افلاک، کارتونیست

0

محمد افلاک هنرمند جوان کارتونیست که در دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با یک اثر با عنوان «وداع» حضور دارد درباره جزییات این اثر به خبرنگار مهر گفت: من معمولاً کارهایم را به صورت دیجیتال پینت (نقاشی دیجیتال) انجام می دهم اما سعی می کنم در نهایت رنگ و لعاب پایانی اثر به نحوی باشد که حس استفاده از رنگ و بافت و اثر قلم دستی در کار دیده شود.

وی با بیان اینکه اثرش، کارتون اجتماعی با موضوع حادثه ساختمان پلاسکو است، اظهار کرد: در این دوره از جشنواره هم مثل دوره گذشته به همین شیوه اثر فرستادم چراکه بیشتر در حوزه کارتون و کاریکاتور فعالیت می کنم و کاری که امسال به جشنواره هنرهای تجسمی فجر ارسال کردم نیز چنین ویژگی ای داشت.

افلاک درباره اینکه آیا این اثر ویژگی های برگزیده شدن در جشنواره را دارد به مهر گفت: به مرور یاد گرفته ام در لحظه اجرای اثر نباید به جایزه گرفتن فکر کنم و برگزیده شدن نیز در اولویت بعدی خلق اثر برایم اهمیت دارد. البته لازم است در مورد «وداع» بگویم که خیلی به برگزیده شدن این اثر ایمان دارم چون جزو کارهایی است که کاملاً از دل برآمده و تا الان هم هر کسی آن را دیده، به دلش نشسته است.

این کاریکاتوریست حضور در جشنواره هنرهای تجسمی فجر را ارزشمند قلمداد کرد و در مورد ایده شکل گیری این اثر توضیح داد: وقتی حادثه پلاسکو اتفاق افتاد خیلی ناراحت شدم و دلم می خواست در لحظه وقوع حادثه کنار آتش نشان ها بودم اما شرایط وجود نداشت چون کار من نبود و می دانستم که ابعاد فاجعه بزرگتر از آن است که من در قاب کوچک تلویزیون می بینم. در نهایت تصمیم به خلق اثری گرفتم که تاثیرگذار باشد و بار مسئولیتی را که روی شانه‌ام حس می کردم کم کند. روز تشییع پیکر آتشن شان ها وقتی با خیل عظیمی از مردم روبرو شدم، اثرم را مقابل چشمانم دیدم.

این هنرمند جوان اضافه کرد: این تصویر، تصویر جمعیتی انبوه از تمامی اقشار جامعه است که ساختمان پلاسکو را همچون تابوتی عظیم حمل می کنند و در این میان زبانه های آتش و دودی دیده می شود که همانند آتش فشانی در حال فوران از تابوت به هوا برخاسته است.

وی در بخش دیگری از گفتگو درباره جشنواره هنرهای تجسمی فجر و روند برگزاری آن اظهار کرد: بدون شک جشنواره هنرهای تجسمی فجر یکی از مهمترین رویدادهای سالانه حال حاضر ایران در حوزه هنرهای تجسمی است و اطلاع دارم برای برگزاری هر چه بهتر آن تلاش می شود، اما نمی دانم چرا این تلاش ها هر سال کمتر از سال گذشته دیده می شود.

افلاک در توضیح بیشتر این مطلب گفت: هر سال اشل برگزاری جشنواره نسبت به سال قبل کوچکتر می‌شود، به عنوان مثال سال قبل محل برگزاری نمایشگاه موزه هنرهای معاصر بود که امسال به موسسه فرهنگی هنری صبا تغییر مکان داده است که از نظر من افت محسوب می شود. مورد دیگر اینکه رسم معمول جشنواره همان گونه که در فراخوان هر سالش دیده می شود حمایت مادی از هنرمندانی که آثارشان به نمایشگاه راه یافته است که مبلغ یک میلیون تومان به عنوان کمک هزینه آماده سازی، ارایه و چیدمان پرداخت می کنند، این در حالی هست که این کمک هزینه باید قبل از برگزاری نمایشگاه پرداخت شود که امسال هنوز محقق نشده است. نکته دیگر اینکه یکی از امتیازات جشنواره معرفی هنرمندان برگزیده ایرانی برای سفر مطالعاتی به شهرک هنرمندان فرانسه (Cite des Arts) است که هنوز در حد وعده باقی مانده است.

وی در ادامه پیشنهاد داد: بهتر است رشته های تجسمی در جشنواره هنرهای تجسمی فجر از یکدیگر تفکیک شوند چون بیشترین رویکرد جشنواره بهره گیری از چند رشته در خلق اثر است. در حال حاضر شرایط به گونه ای است که ممکن است تعداد آثار در بعضی از رشته ها همچون کارتون و کاریکاتور که بیشتر از کاغذ و قلم (دیجیتال) بهره می گیرند دچار ریزش شوند و همین امر سبب می شود که این رشته در نمایشگاه کمتر دیده شود و بیشتر کارهایی مورد توجه قرار گیرند که از عنصر حجم در خلق شان استفاده شده است.

این کارتونیست در پایان درباره هیات داوران جشنواره دهم به مهر گفت: اینکه هیات داوران هر سال مجموعه ای از بهترین های رشته های مختلف تجسمی هستند باعث دلگرمی، برقراری اعتدال و توازن در انتخاب آثار هنرمندان شرکت کننده می شود و هیات داوران امسال جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز از بهترین های ایران هستند.

در کارنامه هنری محمد افلاک، کارگردانی هنری و تبلیغاتی، طراحی شخصیت، بک راند و استوری برد، گرافیست بازی آنلاین میراث، کارتونیست، طراح کمیک و تصویرگر سری مجلات همشهری، انیماتور و طراح شخصیت، فیلم نامه نویسی و ایده پردازی به چشم می خورد. وی همچنین، رتبه اول نقاشی در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان کشور، رتبه اول کاریکاتور چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان کشورهای اسلامی منطقه و منتخب نمایشگاه نهمین و دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر بوده است. افلاک در حال حاضر نیز انیمیشن کوتاه «حوری» به تهیه کنندگی مرکز سینمای مستند و تجربی را کارگردانی می کند.

پاسخ دهید