نمایش فیلم های ساموئل خاچیکیان در ایتالیا

0

سی و یکمین دوره جشنواره «سینمای بازیافته» (Il Cinema Ritrovato) از بیست چهارم ژوئن تا دوم ژوییه در شهر بولونیا در ایتالیا برگزار شد.

این جشنواره عمدتا بر روی تحقیق و مطالعه تاریخ سینما تمرکز می کند و برگزار کنندگان آن معتقدند این جشنواره ماشین زمانی است که تماشاگران امروزی را به گذشته پرتاب می کند. به همین دلیل همیشه این تصور وجود دارد که مخاطبان و تماشاگران اصلی فیلم های این جشنواره، دانشجویان و محققان سینما هستند. 

در این دوره آثار مهم فیلم سازانی همچون ژان ویگو، باستر کیتون، سرگی آیزنشتاین و روبرتو روسلینی مورد بررسی قرار گرفت، نکته مهم این است که نام ساموئل خاچیکیان هم در میان این فهرست دیده می شود. 

در این جشنواره، چهار فیلم خاچیکیان به نام های «چهارراه حوادث» (۱۹۵۵)، طوفان در شهر ما (۱۹۵۸)، دلهره (۱۹۶۲) و «ضربت» (۱۹۶۴) حضور داشتند. آن طور که یکی از اعضای جشنواره اعلام کرده است، این اولین بار است که این چهار فیلم بر روی پرده سینما می روند. بعضی از این آثار بازسازی شده، نمونه های اصل فیلمها هستند و برخی دیگر از روی کپی های موجود سی و پنج میلیمتری، ترمیم و برای پخش بر روی پرده آماده شده اند.

ساموئل خاچیکیان را می توان نماد سینمای عامه پسند ایران در نظر گرفت. او در آثارش به دنبال این بود که ژانرهای سینمایی مانند نوآر و ترسناک را وارد فرهنگ و سینمای ایران کند.

فیلم های او مرزی هستند میان فیلم فارسی و فیلم های روشنفکرانه تر سینمای هنری که گروه محدودتری از مخاطبان را به خود جلب می کنند و یا به اصطلاح مخاطب خاص دارند. خاچیکیان را هیچکاک سینمای ایران نامیده اند. نگاه او در پرداخت داستان و ساخت آثارش همیشه به تماشاگر عام ایرانی خیره بوده اما راهش بوضوح از فیلمهای تجاری یا «فیلمفارسی» که مورد علاقه عام هستند، جداست.

سینمای بازیافته در توصیف آثار خاچیکیان نوشته است: «نام خاچیکیان هم معنی وحشت و تعلیق است و فیلم هایش در حد اعلا، شکوه و ناامیدی را در سینمای ایران به تصویر می کشند. برخی، آثارش را ناجی سینمای ملی می دانند و برخی، فیلمهای خاچیکیان را تنها کپی برداری از نمونه های غربی اش قلمداد می کنند.»

منبع: یورونیوز

پاسخ دهید