نمایشگاه نقاشی عنصر پنجم در نگارخانه ژاله

0

نمایشگاه آثار نقاشی ر‌ها شرفی و عاطفه محمدپور با نام «عنصر پنجم» عصر روز جمعه ۲۲ دی ماه در نگارخانه ژاله افتتاح می‌شود.

نگارخانه ژاله که به زودی یک ساله می‌شود با طی کردن مسیری منطقی از ایجاد فضای باز برای جوانان خلاق راه خود را شروع کرد و هرازچند گاهی هم نیم نگاهی به هنرمندان نسل‌های بالا‌تر داشته است حاصل این راه دقیق بر اساس خلاقیت جوانان و پختگی نسل بالا‌تر آنان می‌تواند در مطلب و نگاهی جدا بررسی شود تا ارزش این راه طی شدهٔ یکساله بیشتر مشخص شود. اما در نمایشگاهی که این جمعه ۲۲ دیماه روی دیوار نگارخانه ژاله می‌رود نقاشی‌های‌‌ رها شرفی و عاطفه محمد‌پور با عنوان «عنصر پنجم» به نمایش درمی‌آید.

در این نمایشگاه ده اثر آبستره در ابعادی نسبتا بزرگ به نمایش درمی‌آید که هر کدام به دنبال بیان تصویری انتزاعی از یکی از عناصر اصلی آب، خاک، آتش و باد و عنصر پنجمی به نام فضاست که این عنصر پنجم تلقی و ساخته ذهن هنرمندان این نمایشگاه است.‌‌ رها شرفی درباره آثار این نمایشگاه گفت: من برخلاف آثار این نمایشگاه، بیشتر رویکردی فیگوراتیو در نقاشی را دنبال می‌کنم و فضای آثار من بیشتر هایپررئالیستی هستند. حتی نمایشگاه گذشته من که در نگارخانه ۲۶ بود، همه فیگورهایی هایپر بودند.

او ادامه داد: عاطفه محمد‌پور بیشتر آثارش انتزاعی است و ما در گذشته و در طی کارگاه‌هایی با یکدیگر کار آبستره انجام دادیم و این موجب شد که ما شناخت دقیق تری از کار یکدیگر به دست بیاوریم.

عاطفه محمد‌پور هم درباره موضوع این نمایشگاه گفت: من معتقد هستم که عنصر پنجم امری است که به واسطه آن دیگر عناصر باستانی و تاریخی شکل گرفته است یا بهتر بگویم به چهار عنصر دیگر شکل می‌دهد.

او ادامه داد: نقاشی آبستره نوعی احساس و خیال و رویای توامان است و اگر به فضای آثار من نگاه کنید من فضا را به گونه‌ای نشان داده‌ام که در رویا‌هایم وجود دارد. فضا در رویاهای من‌‌ همان کائنات و کهکشان است و انرژی که انسان‌ها می‌توانند از کائنات داشته باشند.

این هنرمند نقاش درباره نحوه همکاریشان در قالب یک دوئت در نمایشگاه عنصر پنجم گفت: علیرغم تفاوت‌هایی که در شکل کاری ما وجود داشت ما احساس کردیم که فکر‌ها و ذهنیت‌های مشترکی داریم که می‌توانیم پیرامون آن بحث کنیم و حرف بزنیم و این صحبت کردن‌ها آرام آرام به پروسه عمل رسید و ما کارمان را آغاز کردیم. در طول این پروسه ما با یکدیگر صحبت می‌کردیم و وقتی پنجاه درصد از کار‌هایمان تکمیل می‌شد آثار را به یکدیگر نشان می‌دادیم و همین سخن گفتن درباره آثار به کار ما مسیر می‌داد.

محمد‌پور گفت: این نکته مهم بود که ما ضمن ارائه یک فضای مشترک از لحاظ بصری، امضا، لحن و سبک ویژه خود را نیز ارائه کنیم و بعد از اینکه هفتاد درصد آثار پیش رفت و ما درباره آن با یکدیگر صحبت کردیم به دنبال ریزه کارهایی رفتیم که به لحاظ تکنیکی و ساخت برای ما اهمیت داشت.

علاقمندان می‌توانند همه روزه از ۲۲دی تا دوم بهمن از ساعت ۱۴ الی ۱۶ از این نمایشگاه واقع در خیابان ایرانشهر – کوچه نوشهر – پلاک ۳ بازدید کنند.

منبع: ایلنا

پاسخ دهید