نمایشگاه «دیوانگی منهای یک ثانیه» در نگارخانه شیرین

0
اولین نمایشگاه انفرادی عکس‌های ژیلا مختاری جمعه ۲۹ دی با عنوان « دیوانگی منهای یک ثانیه » در نگارخانه شیرین گشایش می‌یابد.

ژیلا مختاری عکاسی و تاریخ هنر را در مرکز تخصصی هنر آموزش دیده و سپس عکاسی را در سن سباستین اسپانیا ادامه داد. او پیش از این نمایشگاه، در سومین فستیوال پرتره سازی شرکت داشته و ۳ نمایشگاه انفرادی را در اسپانیا در کارنامه خود به ثبت رسانده است. اینک اولین نمایشگاه انفرادی خود در ایران را در نگارخانه شیرین  به روی دیوار خواهد برد.

ژیلا مختاری در بیانیه خود با عنوان «دیوانگی منهای یک ثانیه» نوشته است:

بی‌خردی، بی‌عقلی، جنون، زوال عقل

باور دارم نخستین ردپای دیوانگی، در سطوح بسیار پایین‌تری از بی‌خردی و بی‌عقلیِ مطلق شکل گرفته و فرسنگ‌ها فرسنگ با جنون و زوالِ کاملِ عقل فاصله دارد. به گمانم فرد فردمان را در این چند فرسنگ پیش رو، مختصاتی هست، هرچند شناور: گاهی در مجاورت عقل، گاهی دیگر در دامن دیوانگی و گاه گاهی در میانه.

فکر می‌کنم ترسناک‌ترین نقطه‌ی این نمودار، دیوانگیِ مطلق که نه، شاید نقطه‌ای  در مجاورت آن باشد. نقطه‌ای درست یک دم قبل از جنون. آنجا که انگار چیزی در درونِ ما می‌شکند و فرو می‌ریزد. آوار می‌شود انگار به روی انسانیت و اخلاق و تمامِ ارزش‌های آموخته‌مان. همان لحظه‌ای که مرد اطو کشیده‌ای پشت یک چراغ قرمز طولانی از اتومبیل خود پیاده می‌شود و با قفل فرمانی که بدست دارد، شیشه‌ی اتومبیلِ جلویی را خرد می‌کند. درست همان دم که نوجوان سر به زیری مرتکب جنایت وحشتناکی می‌شود یا آن دم که در یک نزاع خانوادگی….

در مقابل اما، شرافتِ دیوانگانِ محض را می‌ستایم. آن‌ها که، برچسب خورده و طرد شده، گوشه نشینِ پستوی خانه‌ای یا آسایشگاهی می‌شوند: بدون آنکه حضورشان کسی را تهدید کند. آنها که با من و تو و آن دیگری، تنها یک ثانیه فاصله دارند.

بازدید افتتاحیه از ساعت ۱۶-۲۱ و بازدید روزانه ساعت ۱۱ تا ۲۰ است. علاقه مندان می‌توانند برای بازدید تا ۱۱ بهمن ماه همه روزه به به جز روزهای دوشنبه به نگارخانه شیرین واقع در کریمخان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، شماره پنج مراجعه کنند.

منبع: عکسخانه

پاسخ دهید