نشست رونمایی پروژه «سی» برگزار شد

0

نشست رونمایی پروژه «سی» با حضور همایون شجریان، سهراب پورناظری، نغمه ثمینی(نویسنده)، علی‌اصغر دشتی (کارگردان) سحر دولتشاهی، امیر جدیدی و مهدی پاکدل (بازیگران) و نماینده شرکت سامسونگ به عنوان اسپانسر برنامه برگزار شد.

حسین ماهوزی دراماتورژ پروژه “سی” با بیان اینکه در شرایط حساس امروزی پرداختن به متنی مانند شاهنامه ضروری است، گفت: شاهنامه در زمانی نوشته شد که ایران در آشوب و وضعیتی بحرانی بود. شاهنامه توانست زبان فارسی و فرهنگ ایرانی را زنده نگه دارد. ما از خود پرسیدیم ضرورت نگاه دوباره به شاهنامه چیست؟

ماهوزی ادامه داد: در طوفان‌های این سرزمین هر شاعری که آمده تا انسان را بازسازی کند روی شاهنامه تکیه کرده است. اکنون یکی از حساس‌ترین دوران ایران است که اسطورها می‌توانند ما را نگه دارند چراکه اسطوره‌ها آینه‌هایی هستند که خود را می بینیم.
تعارض اصلی که شاهنامه مطرح می‌کند را در این پروژه مدنظر قرار داده‌ایم. شاهنامه کتاب جنگ نیست بلکه بر مهر استوار است در نتیجه در پروژه «سی» روی اولین مفهوم یعنی مهر تمرکز کردیم.

در این پروژه مفهوم عشق را در داستان زال و رودابه، مفهوم آزادی را در داستان رستم و اسفندیار و تقابل عشق به میهن و عشق به خانواده را در داستان رستم و سهراب ارایه می‌کنیم.

حسین توتونچیان (مدیر برگزاری پروژه) نیز در این نشست اظهار داشت: این پروژه از ۱۵ مرداد در کاخ سعدآباد تهران آغاز می‌شود که فروش بلیت آن در هفته آتی انجام می‌گیرد.

قیمت بلیت‌های پروژه سی ۲۵ تا ۱۹۵ هزار تومان است، چیدمان صندلی‌ها در این مجموعه طوری است که هیچ نقطه کوری وجود نداشته باشد.

مهدی پاکدل ( بازیگر کار) گفت: خوشحالم چنین پروژه‌ای در کشور اجرا می‌شود که از بزرگترین گنجینه ادبیات ایران یعنی شاهنامه استفاده کرده که بسیاری از مواقع از آن غافل بوده‌ایم.

همایون شجریان (خواننده و تهیه‌کننده)گفت: چه برای اشعاری که برای موسیقی انتخاب شده و چه برای متن نمایشی و دیالوگ ها از شاهنامه استفاده کرده ایم، تلاش کرده ایم همه را کنار هم در این کنسرت بنشانیم و کاری خلق کنیم که از چند نسل شنونده و بیننده داشته باشد تا بتوانیم پیام شاهنامه را به آنها برسانیم. بیش تر از شاهنامه استفاده کرده‌ایم اما تنها به اشعار فرودسی بسنده نکردیم بلکه از موسیقی‌ها و تصنیف‌های مختلف دیگری از اشعار دیگر بزرگان هم استفاده کردیم.

شاید قطعه‌های «ابر می‌بارد» و «آهای خبردار» را هم که مورد استقبال قرار گرفته بودند در این پروژه اجرا کنیم چون هدف اصلی ما در این پروژه ایجاد ارتباطی میان نسل های مختلف بود به طوری که نسل‌های مختلف را کنار هم در این کنسرت بنشانیم و کاری خلق کنیم از چند نسل شنونده و بیننده داشته باشد تا بتوانیم پیام شاهنامه را به آنها برسانیم.

منبع: ایلنا

پاسخ دهید