ناگفته‌های نویسندگان مشهور درباره «جین آستین»

0

نویسندگان سرشناسی چون «مارگارت اتوود»، «کازو ایشی‌گورو» و «تریسی شوالیه» برای کمک به بودجه انجمن سلطنتی ادبیات انگلستان، دست‌نوشته‌های دیده‌نشده خود درباره رمان‌های «جین آستین»، رمان‌نویس کلاسیک انگلیسی را در یک حراجی عرضه می‌کنند.

«اتوود» که سال ۲۰۰۰ با رمان «آدمکش کور» جایزه «من بوکر» را دریافت کرده بود، درباره «غرور و تعصب» شاهکار ادبی «آستین» نوشته است: رمان «غرور و تعصب» برای من که دختری ۱۲ ساله بودم، نمونه بدی بود. «الیزابت» شخصیت مناسبی به عنوان قهرمان زن نبود، اما بعدها نه تنها برایم دوست‌داشتنی شد، بلکه به نظرم شخصیتی عمیق آمد و به شدت عاشقش شدم … من به ویژه صحنه‌ای را دوست داشتم که در آن الیزابت بنت، لیدی دو برگ را سر جایش می‌نشاند. آرزو داشتم چنین کاری را با معلم ورزش‌مان انجام دهم، اما موقعیتش هیچ وقت پیش نیامد.

«کازو ایشی‌گورو» نویسنده رمان ماندگار «بازمانده روز» به صحنه‌ای از کتاب «منسفیلد پارک» اشاره می‌کند که در آن «فانی پرایس» از کوره درمی‌رود: من چیزهای زیادی درباره جزییات، کم‌بینی، تکنیک و … از این رمان‌نویس حرفه‌ای یاد گرفتم. مساله تکان‌دهنده این است که اوایل قرن نوزدهم، پیش از این که راه‌آهن کشور را متحول کند، خیلی پیش از تلگراف، این صحنه دنیایی را فرامی‌خواند که خیلی به فضای رمان نزدیک و مرتبط است.

«تریسی شوالیه» نویسنده رمان «دختری با گوشواره مروارید» در نوشته هایش توضیح می‌دهد که آشنایی «آستین» با یک کابینت‌ساز چطور زمینه نگارش «مخلوقات عالی» را در سال ۲۰۰۹ فراهم کرد. او سپس می‌نویسد: «کلیسای نورتنگر» جین آستین به شدت بر رمان «تاوان» من تاثیر گذاشت.

علاوه بر این یادداشت‌ها، چندین مطلب دیگر از جمله داستان کوتاهی از «هیلاری منتل»، طراحی‌هایی از «سارا واترز»، «کوئنتین بلیک»، ‍«پوزی سیموندز» و «گریسون پری»، فیلمنامه «غرور و تعصب» با حاشیه‌نویسی‌های «دبورا ماگوچ» و … در این حراجی به نفع یک موسسه ادبی به فروش گذاشته می‌شوند.

«جین آستین» که هیچ‌گاه ازدواج نکرد، دو رمان دیگر به نام‌های «کلیسای نورث‌انگر» و «ترغیب» نیز نوشت که هر دو در سال ۱۸۱۸ پس از مرگش به چاپ رسیدند. او کار نگارش اثری دیگر با عنوان «سندیشن» را نیز آغاز کرد،‌ اما عمرش به اتمام آن کفاف نداد.

منبع: ایسنا

پاسخ دهید