مفتون امینی: شعر ما دیگر مخاطب ندارد

0

یدالله مفتون امینی با بیان این‌که شعر ما مخاطب ندارد، می‌گوید: مخاطبان دیگر شعر متوسط و حتی خوب را هم قبول نمی‌کنند؛ زیرا شعر اشباع شده است.

این شاعر پیشکسوت در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت مخاطبان شعر، با بیان مطلب بالا گفت: مگر این‌که سبک، نوع و ژانر شعر بی‌سابقه باشد و جنبه خلاقیت داشته باشد، وگرنه شاعر متوسط دیگر موفق نمی‌شود. حتی شاعران خوب هم بعد از مدتی فراموش می‌شوند مگر این‌که خلاقیت داشته باشند و کاری کنند که بی‌سابقه باشد.

او با بیان این‌که دیگر شعری در مجلات منتشر نمی‌کند، اظهار کرد: اغلب مجله‌های ادبی که منتشر می‌شوند خراب شده‌اند. مسئولان آن‌ها شعرشناس نیستند و سواد کافی ندارند. در واقع مجلات متصدی شعرشناس ندارند که من دیگر بخواهم شعر در مجله چاپ کنم. زمانی که منوچهر آتشی  بر شعرها نظارت می‌کرد خوب بود یا عنایت سمیعی بر شعرها نقد می‌نوشت. الان نه کسی نقد می‌نویسد و نه کسی‌ هست که شعر خوب داشته باشد، البته گاهی کسی مختصر گرد و خاکی به راه می‌اندازد، اما ادامه پیدا نمی‌کند.

مفتون امینی افزود: گاهی کسی کتابی منتشر می‌کند که کتاب سال می‌شود، و مردم منتظرند کسی که آن کتاب را منتشر کرده است کتاب دیگری منتشر کند، اما این اتفاق نمی‌افتد؛ انگار فرد زود خالی می‌شود، مانند تشعشعی هستند و آتش‌بازی می‌کنند و خیلی زود خاموش می‌شوند. شعر ما دیگر مخاطب ندارد. فرد شایسته‌ای نیست که شعرهای خوب را جمع و چاپ کند و مردم هم مجله‌های ادبی را نمی‌خرند که بخوانند.  مجله‌هایی که به مجله‌های ادبی معروف هستند شعر خوب چاپ نمی‌کنند و به سراغ شاعران ماندنی در عرصه ادبیات نمی‌روند؛ مثلا سه‌ سال یک بار از احمدرضا احمدی شعر منتشر می‌کنند زیرا با او مخالف‌اند.

 این شاعر درباره کارهای جدید خود نیز بیان کرد: گزیده‌ای از شعرهای آذری من با عنوان «آجی چای» (رودخانه تلخ)  در حدود ۱۵۰ صفحه و در نشر آواز منتشر شده‌ است.  این شعرها  قبلا هرکدام در کتاب‌های شعر فارسی من چاپ شده‌اند که آن‌ها را در یک کتاب جمع کرده‌ام. این کتاب بر روی کاغذهای جدیدی است که از چوب نیستند و به اصطلاح می‌گویند برای  چاپ این‌ کتاب‌ها درختی قطع نمی‌شود.  کتاب «آجی چای»  روز ۵ بهمن در تهران رونمایی می‌شود که مکان آن  اعلام خواهد شد.  زمان رونمایی این کتاب در تبریز هنوز مشخص نیست.  همچنین زمانی بین ۱۵ اسفند تا شب عید  در باکو (پایتخت جمهوری آذربایجان) رونمایی می‌شود. البته این قولی است که داده‌اند.

او با بیان این‌که یک کتاب شعر هم آماده چاپ دارد که فعلا نمی‌خواهد برای چاپ آن عجله کند، گفت: یک کتاب تقریبا ۱۰۰  صفحه‌ای آماده دارم  که احتمالا اردیبهشت سال ۹۷ آن را به ناشر تحویل بدهم. نام فعلی این کتاب «سینه‌گشایی‌» است؛ رضا براهنی گفته بود شعر امینی حکمت سینه است، زمانی که قرار شد نام انتخاب کنم این حرف یادم آمد و آن را مناسب دیدم.

مفتون امینی در پایان درباره خارج شدن خانه «نیما یوشیج»  از ثبت ملی بیان کرد: الان خانه تخریب می‌شود؟ من خانه «نیما یوشیج» رفته‌ام. یک خانه معمولی یک‌طبقه بود که سه اتاق داشت، البته حیاط هم  داشت و ویلایی بود مانند خانه اخوان در کوچه خورشید. خانه در محله دزاشیب بود، نزدیک خانه آل احمد. این خانه باید تعمیر شود. فکر می‌کنم باید با مراکز فرهنگی و شورای شهر در این‌باره صحبت کنید زیرا آن‌ها می‌توانند کاری برای این خانه انجام دهند.

منبع: ایسنا

پاسخ دهید