محسن معینی: امیدوارم جریان ساخت تله تئاتر در تلویزیون ادامه یابد

0

یک کارگردان تله تئاتر با اشاره به اثری که از وی در تلویزیون پخش شد، ابراز امیدواری کرد جریان ساخت تله تئاتر در تلویزیون ادامه یابد.

محسن معینی نویسنده و کارگردان تله تئاتر سریالی «بلندی های زیرپا» که به تازگی پخش آن از شبکه چهار سیما به پایان رسیده است، درباره این اثر گفت: من قصد داشتم نوعی فضای نشانه شناسانه در «بلندی های زیرپا» ایجاد کنم. برای این منظور یا باید دکور ویژه ای می زدیم یا از یک تکنولوژی استفاده می کردیم. از این رو همه فضاها را به واسطه کروماکی ساختیم و با یک پرده سبز کار کردیم. فضای کلی صحنه ما با این شیوه ساخته شد و تا حدودی از جلوه های ویژه هم در کار استفاده شد.

این کارگردان درباره معیارهای انتخاب بازیگران که ترکیبی از بازیگران تئاتر و تصویر هستند، بیان کرد: مهم ترین ابزار کارگردان برای اجرایی کردن ایده های خود، بازیگرانش هستند. در همه سال های فعالیت خود با بهترین بازیگران ایران کار کرده ام. زمانی هم که انتخاب بازیگران این اثر را شروع کردیم، بیش از ۳۰۰ بازیگر به دفتر آمدند و تست دادند اما برای من مهم این بود که این بازیگران ترکیبی از بازیگران تصویر و تئاتر باشند.

وی اضافه کرد: بازیگران لازم بود بتوانند بار قصه را به دوش بکشند و توانایی های ذهنی، روحی و منطقی بالایی داشته باشند و در عین حال نیز بتوانند فضای کاری خود را تحمل کنند زیرا حجم تمرینات و ضبط بسیار سنگین و نظم کاری بسیار مهم بود.

معینی درباره زمان ساخت و تولید این تله تئاتر سریالی توضیح داد: فرآیند تولید کار یک سال و چهار ماه طول کشیده است. در مرحله اول ایده، شروع به پژوهش کردیم. منابع مکتوب همگی دیده شد. مصاحبه هایی با مبارزان و مدافعان حرم انجام شد و خودم با آن ها گفتگو کردم. در مرحله دوم بر اساس گفتگوها درامی نوشته و بعد از آن هم تکنیک طراحی شد تا این که از بهمن ماه سال ۹۴ ضبط شروع شد.

این کارگردان در پایان درباره کیفیت همکاری خود با تلویزیون بیان کرد: خوشبختانه تلویزیون برخورد مثبتی با این اثر داشت و عملکرد آن تشویقی بود. امیدوارم جریان ساخت تله تئاتر در تلویزیون ادامه یابد زیرا هم تئاتر و هم تلویزیون به این قالب نیاز دارند.

در خلاصه داستان این مجموعه که به موضوعات اجتماعی روز جامعه می‌پردازد، آمده است: یک گروه پژوهش‌گر در مواجهه با شکل‌گیری گروه‌های افراطی منطقه تصمیم به پژوهش در مورد علل شکل‌گیری افراط‌گرایی و نحوه روبه‌روشدن با آن می‌گیرند. این گروه به فراخور پژوهش خود، درگیر ماجراهای مختلفی می‌شوند.

در تله‌تئاتر «بلندی‌های زیر پا» فرخ نعمتی، مجید مشیری، زنده‌یاد حسن جوهرچی، زنده‌یاد کاظم افرندنیا، محمود مقامی، شهرام عبدلی، مهدی امینی‌خواه، فریبا طالبی، علیرضا علیا، افسانه ناصری، محمد همایون‌پور، محمد تنهایی، آزاده اکبری، عباس مرادی، پروین ملکی، سولماز نادری، محمد بزرگمهر، اشکان هورسان، عطیه ناصرجوی، لیلا مصلایی، میترا شیری، آمین صحرایی، نازنین خلیلی و النا آهی به ایفای نقش پرداخته‌اند. 

منبع: اینستا

پاسخ دهید