عربستان سعودی نمایش فیلم‌ در سینما را پس از چند دهه کلید زد

0

عربستان سعودی پس از چند دهه بسته بودن سینماها، با نمایش یک فیلم انیمیشن کودکان به این جنجال خاتمه داد.

پس از ۳۵ سال بسته بودن سینماها در عربستان سعودی، سینمایی موقتی در مکه اقدام به نمایش تعدادی فیلم بلند انیمیشن کرده است.

با این حال نخستین بازگشایی سینماها تا زودتر از اوایل مارس صورت نمی‌گیرد و این بخشی از اصلاحاتی است که همراه آن به باز شدن درهای کنسرت‌ها، نمایش‌های کمدی و آزاد شدن رانندگی و ورزشگاه رفتن زنان منجر شده است.

در عین حال، فعلا مقامات این کشور در حال راه‌اندازی امکاناتی چون ایجاد یک سالن فرهنگی در شهر جده با یک پروژکتور، فرش قرمز و ماشین فروش پاپ کورن هستند تا وقتی که سینماها بتوانند به صورت دایمی افتتاح شوند.

در اوایل دهه هشتاد میلادی تحت فشار از سوی محافظه‌کاران، سینما در عربستان ممنوع اعلام شد اما محمد بن سلمان ۳۲ ساله در حال اعمال کردن اصلاحات گسترده‌ای است و دولت سعی دارد اقتصادش را گسترده کند و اتکایش به نفت را کاهش دهد.

البته در راستای خواسته‌های حداقلی محافظه‌کاران، فیلم‌ها سانسور خواهند شد تا مطمئن شوند همگی در راستای ارزش‌های اخلاقی پادشاهی عربستان خواهند بود.

در حال حاضر هزاران شهروند سعودی به بحرین و امارات و دیگر کشورهای همسایه برای سرگرمی سفر می‌کنند، اما دولت می‌خواهد تمام پولی که خرج این سفرها می‌شود داخل کشور نگه دارد.

مسئولان سعودی انتظار دارند تا سال ۲۰۳۰ بتوانند ۳۰۰ سینما با ۲ هزار پرده افتتاح کنند و به این ترتیب بیش از ۲۴ میلیارد دلار به اقتصاد کمک شود و ۳۰ هزار شغل دایم ایجاد شود. سینماهای زنجیره‌ای منطقه‌ای هم می‌خواهند وارد بازار سعودی شوند و از قدرت خرید جوانان آن استفاده کنند که حدود ۷۰ درصد جمعیت کل آن را تشکیل می‌دهند.

یک سینمارو ۳۰ ساله سعودی که توانسته در سینمای موقتی جدید یک فیلم تماشا کند، می‌گوید: من می‌خواهم همه چیز را ببینم چون این چیزی جدید برای سعودی است. امیدوارم همه چیز در دسترس قرار بگیرد؛ اکشن، رومنس، فیلم‌های کودکان، کمدی. همه چیز، ان‌شاء‌الله همه چیز.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخ دهید