خورخه وولپی برنده جایزه آلفاگوارا شد

0

نویسنده مکزیکی به‌عنوان برنده جایزه معتبر ادبیات اسپانیا در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

بیست و یکمین دوره جایزه آلفاگوارا که به اثری اسپانیایی زبان و برای تجلیل از رمان اهدا می‌شود، خورخه وولپی را برای نوشتن رمانی با عنوان «یک رمان جنایی» به عنوان برنده ۲۰۱۸ انتخاب کرد.

جایزه آلفاگوارا که با اهدای ۱۷۵ هزار دلار از برنده خود تجلیل می‌کند، از جوایز گران ادبی جهان است.

این جایزه که برای تجلیل از زبان اسپانیایی به عنوان زبان ۵۰۰ میلیون نفر اهدا می‌شود، با حمایت مالی آلفاگوآرا ناشری از گروه نشر پنگوئن رندوم هاوس اهدا می‌شود.  

داوران این رمان را در خدمت چیزهای زیادی دانستند از جمله: فرار از واقعیت. گفته شده وقتی در این رمان به دنبال یک طرح می‌گردید، می‌بینید همه واقعیت‌ها در لابیرنتی در هم پیچیده شده است و شما دیگر حتی به خود داستان نیز نیازی ندارید.

خورخه وولپی متولد سال ۱۹۶۸ در مکزیکوسیتی است و در این داستان بر موارد دیپلماتیک بین مکزیک و فرانسه تمرکز کرده است.

هیات داوران این دوره شامل نویسندگان ماتیاس انارد و سرخیو دل مولینو، کلادیا لوسا کارگردان سینما و امیلیو آچار مدیر کتابخانه گاندی مکزیک بودند.

جایزه آلفاگوارا سال ۱۹۶۵ شروع به کار کرد و پس از توقف آن در سال ۱۹۷۳، دوباره از سال ۱۹۹۸ کارش را از سر گرفت. از آن موقع هر سال نویسندگان بزرگی چون کارلوس فوئنتس، ادواردو مندوزا، آلفردو برایس اچنیک، آنتونیو مونوز مولینا، خورخه سمپرون، لوییس متیو دیس، ژوزه ساراماگو، خوزه مانوئل کابالرو بونالد، ماریو بارگاس یوسا، سرخیو رامیرز، لوییس گویتیسولو بر کرسی ریاست آن نشستند.

این جایزه امسال از میان ۵۸۰ کتاب که به دبیرخانه ارسال شد به انتخاب برنده خود پرداخت. از این میان ۲۶۱ کتاب از اسپانیا، ۸۸ عنوان از آرژانتین، ۶۲ عنوان از مکزیک، ۶۹ عنوان از کلمبیا، ۴۵ عنوان از آمریکا، ۲۱ عنوان از شیلی، ۲۲ عنوان از پرو و ۱۲ عنوان از اوروگوئه بودند.

خورخه وولپی خود دیپلمات، نویسنده و مدیر فرهنگی است و یکی از نمایندگان صحنه ادبی جدید مکزیک در دو دهه اخیر محسوب می‌شود. وی از جمله نویسندگانی است که به عنوان نسل جدید ادبیات شناخته می‌شوند و با آثار خود در برابر نویسندگان بزرگ قد علم کردند.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخ دهید