حاشیه‌ها دامن «شهرزاد ۲» را گرفت

0

رییس انجمن صنفی VOD و IPTV اعلام کرد که سایت لوتوس‌پلی که قرار است «شهرزاد ۲» در آن عرضه شود مجوز قانونی ندارد و خبر عرضه آن در نتفلیکس هم تایید نشده است. محمد امامی تهیه‌کننده‌ «شهرزاد۲» پیش از این اعلام کرده بود که این سریال قرار است از سایت نتفلیکس و سایت لوتوس‌پلی پخش شود اما محمد صراف رییس انجمن صنفی VOD و IPTV این کار را قانونی نمی‌داند.

رییس انجمن صنفی VOD و IPTV به خبر منتشرشده درباره‌ پخش سریال «شهرزاد۲» واکنش نشان داد و ابتدا با تشکر از عوامل آن گفت: «شهرزاد۲» به عنوان سریالی خوش ساخت و پرمخاطب در ایران است که هزینه‌های زیادی صرف تولید آن شده است. جای تشکر دارد که یک سرمایه‌گذار برای سریالی هزینه می‌کند تا میزان تولید محتوای داخلی افزایش یابد.

وی در ادامه درباره‌ خبر پخش سریال «شهرزاد۲» از سایت نتفلیکس بیان کرد: خبر عرضه‌ سریال «شهرزاد» در نتفلیکس تأیید نشده است. ضمن اینکه نتفلیکس در ایران فیلتر است.

صراف همچنین درباره‌ مجوز نداشتن سایت لوتوس‌پلی توضیح داد: سایت لوتوس‌پلی مجوز قانونی VOD یا IPTV از سازمان صدا و سیما و مؤسسه‌ رسانه‌های تصویری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد. بنابراین اگر سریال «شهرزاد» از این سایت یا هر سایتی غیر از سامانه‌های دارای مجوز VOD و IPTV منتشر شود، غیرقانونی است و طی مذاکراتی که با نهادهای مربوطه داشته‌ایم اقدامات قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

رییس انجمن صنفی VOD و IPTV درباره این معضل در توزیع آثار تولیدشده در شبکه‌ نمایش خانگی که به راحتی روی هر سایتی قرار می گیرد، اظهار کرد: معضلی که اتفاق افتاده این است که تهیه‌کنندگانی که در شبکه‌ نمایش خانگی سریال تولید می‌کنند خودشان هم یک سایت راه‌اندازی می‌کنند و سریال‌شان را در آن سایت عرضه می‌کنند. اگر مجوزی صادر شده، همه باید آن قانون را رعایت کنند و به آن مجوز متعهد باشند. نمی‌شود شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری سنگینی کنند و شبکه‌ عرضه را در فضای مجازی ایجاد کنند اما آن سریال به جای اینکه در سامانه‌ قانونی قرار بگیرد در یک وب‌سایت غیرقانونی توزیع شود.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخ دهید